Głos – to nasz skarb, nasza wolność. To nasza wizytówka, kontakt z otoczeniem, sposób na wyrażenie siebie.

Pragniesz porozwijać? Wspaniale!

Głos – to odbicie tego jak Ty odnosisz się do siebie.

Jeżeli mówisz lub śpiewasz pełnym głosem, brzmiącym, barwnym, jest to dowód na to, że słuchasz i słyszysz, szanujesz siebie, jesteś do siebie cierpliwy . Gdzieś podświadomie wiesz, ze zapewnienie sobie wygodnych warunków sprawi, ze lepiej wykonasz swoją pracę.

Jeżeli natomiast Twój głos jest cichy, słaby, matowy, mglisty, “płaski”, drżący a nawet łamiący się, to znaczy, że cała twoja uwaga skierowana jest na działanie, osiągnięcie pewnego celu i w drodze do niego zupełnie zapominasz o sobie i swoich potrzebach. Ostrożność, strach przed porażką łączy się z, zdenerwowaniem, niecierpliwością.

Głos – to zwierciadło tego jak Ty do Siebie odnosisz się. Stąd nazwa metody śpiewu: EGOsing.

Jednak statystyka pokazuję że 80% nie dojdzie do mety, zrezygnuje z nauki. Dlaczego? Ponieważ myślimy, że “śpiewanie jest proste, łatwe”.
Co zrobić by byłeś w tych 20%?
To jest cel tego artykułu: zdiagnozujemy przyczyny i ustalimy rozwiązania.

Myślimy tak z trzech przyczyn:

Przyczyny rezygnacji z nauki śpiewu:
1. SZUKAMY SZYBKICH ROZWIĄZAŃ

Żyjemy w czasach szybkich rozwiązań.
Wpisuję pytanie w wyszukiwarkę i mam odpowiedz. Mamy także taki termin leniucha: “technika” czyli pewna sztuczka, trik, który sprawi, że beż “zbędnego” zaangażowania w naukę, poświęcenia czasu możemy szybko osiągnąć sukces.

Rozpoczynając naukę śpiewu zaczynasz studia. Emisja głosu – to olbrzymia wiedza i długa droga poznawania siebie. Na początku trzeba zacząć od “budowania fundamentów” a wiele ludzi już na drugiej lekcji chcę “malować ściany” i “dekorować przestrzeń”.

Przyczyny rezygnacji z nauki śpiewu:
2. TALENT ROZLENIWIA

Gdy mamy coś za darmo, tego nie cenimy.
Utalentowani wokaliści bardziej leniwi, mniej gotowi do pracy w odróżnieniu od tych, którzy od przyrody dostali mało.

“Nie istnieje wielki talent bez wielkiej siły woli” – Honore de Balzac.

Przyczyny rezygnacji z nauki śpiewu:
3. CEL – NATURALNY GŁOS

Cel emisji głosu odkryć swój naturalny głos i nauczyć się nim kierować.
Natura – to genialna prostota, to gdy słyszysz “Wokalistę Idealnego” i on prawie nic nie robi, a głos jest pełny, ciepły barwny, miły, “smaczny” przy tym widzisz, ze on nie zastanawia się nad tym jak “prawidłowo śpiewać”, tylko jego cała uwaga jest poświęcona sensu utworu, emocjom.

Wtedy mamy “gęsią skurkę”..

Czyli nasz cel – to naturalny głos, który nie wymaga dużej fizycznej pracy, lekkość – to nasz cel. Właśnie tu wpadamy w pułapkę: wydaję się, ze jeżeli po wokaliście nie widać pracy, to znaczy, ze śpiew jest prosty, łatwy a w realności na taką “lekkość” on pracował latami.
 

Co robić? ROZWIĄZANIA

Jak pracować z głosem:

1. Ćwicz regularnie

Bądź konsekwentny, ćwicz kilka razy dziennie po 5-7 min póki jesteś uważny, skoncentrowany na myśli, na 3 punktach Emisji Głosu EGOsing .

2. Zaakceptuj siebie

Bądź do siebie cierpliwy, “wolniej jedziesz dalej będziesz”, akceptuj siebie takiego jaki jesteś, polub siebie z błędami, to jest warunek rozwoju. Uwolnij się od stereotypów, nie oczekuj dużo, nie określaj “ideału” do którego dążysz, ty nie wiesz jaki na prawdę jesteś, ciągle odkrywasz siebie.

3. Wątpliwości są normalne

Rozwój wokalny jest podobny do schodów.
Na początku czujesz radość, jesteś podekscytowany, zaciekawiony, pełen sił do działania i wiesz jak ćwiczyć, co robić w jaką stronę rozwijać się.
Jednak przyjdzie chwila zwątpienia. Tak jak by uparłeś się w betonową ścianę. Poczujesz że nie wiesz i nie rozumiesz nic, że pogubiłeś się i tu przypomnij moją wskazówkę:

Jest to zupełnie normalne.
“Betonowa ściana” – to sygnał, że za chwilę wejdziesz na kolejny poziom.
Instrument muzyczny znajduję się w środku nas i na początku trzeba go odkryć a później uczyć się na nim grać – wymaga to WIELE CZASU.

Głos – to nasz skarb, nasza wolność To nasza wizytówka, kontakt z otoczeniem, sposób na wyrażenie siebie.
Pragniesz porozwijać? Wspaniale!
Trzymam kciuki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *