1. Dokładna praca

Ucz się dokładności.
To z pewnością najbardziej trudny i ważny warunek twojego rozwoju. Brak umiejętności pracy, cierpliwości do samego siebie i własnych błędów, to najczęstsza przyczyna większości błędów wokalnych a nawet rezygnacji z nauki. Jako dzieci, jesteśmy często chwaleni po przez rodziców za łatwe sukcesy co w życiu dorosłym prowadzi do tego, ze często gubimy takie cechy jak wytrwałość, dokładność, cierpliwość, umiejętność pracy i łatwo rzucamy to, co nam nie wychodzi.
Wiec uczmy się dokładności. Wszystko za co bierzesz się staraj robić najlepiej jak potrafisz i cały czas dąż do doskonałości. Ale nie wymagaj od siebie za dużo – nic na siłę. Chwal siebie za sukcesy, które osiągniesz i bądź wyrozumiały i cierpliwy do własnych porażek. Każdy człowiek ma swoje tempo rozwoju, nie ma sensu więc porównywać się do innych, ponieważ zawsze spotkasz lepszych i słabszych od siebie. Pamiętaj, ty dla siebie jesteś najważniejszy i nie żałuj czasu i sił na własny rozwój. Staraj się ćwiczyć dokładność wszędzie: w relacjach ze sobą i innymi, w domu, w pracy i, oczywiście, w ćwiczeniach i radach, które przeczytasz niżej.

2. Śpiewaj pełnym głosem

“Najstraszniejszy” błąd każdego wokalisty, to śpiewanie niepełnym głosem. Jako wynik takiego śpiewu – wstrzymany dźwięk z powietrzem (niedomykalne struny głosowe). Jeżeli śpiewasz pełnym głosem, to w razie potrzeby, łatwo zaśpiewać ciszej, ale jeżeli zawsze śpiewasz cicho (bo sąsiedzi usłyszą), to nie znajdziesz sposób na podgłośnienie oprócz siły, która psuję barwę głosu i powoduję, ze śpiewamy “na gardle”.

3. Dźwięk bez powietrza

Istnieją tylko dwie przyczyny powietrza w głosie: niepełny głos i za dużo siły/siłowe śpiewanie (mówienie).
Jeżeli chcemy uzyskać dźwięk bez powietrza (- prawidłowo domknięte struny) trzeba spróbować puścić swobodnie pełny głos, jak by chcieliśmy kogoś zawołać, przy tym uważając nie na głośność a na własną wygodę. Jeżeli dźwięk twojego głosu jest miły dla ciebie, to będzie on miły i dla innych i jako wynik pojawi się tembr i wyrazista barwa głosu. Natomiast brak barwy, mglisty głos, częste zmęczenie lub nawet utrata głosu podczas śpiewania lub mówienia, to oznaka nadużycia – siły (a najczęściej połączonego z niepełnym głosem), gwałtu nad sobą i główna wskazówka tego, to powietrze wychodzące z dźwiękiem. TO ALARM.

4. Mniej wysiłku – więcej głosu

To złota zasada. Jeżeli dajesz mniej siły, to otrzymujesz więcej barwy. Uważam, że nauka śpiewu nie powinna zaczynać się od ćwiczeń przepony, artykulacji i dykcji.

5. Nie ufaj uszom – nagrywaj się

Przy nauce śpiewu nie wolno polegać na ocenie tego jak siebie słyszymy, ponieważ my słyszymy się zniekształcenie. Tylko na nagraniu audio lub wideo, spojrzeniu na siebie z zewnątrz, usłyszysz i zobaczysz prawdziwe błędy i możesz sprawiedliwie ocenić swój poziom.

6. Wokalista – “egoista”

Wychodząc na scenę bierzesz na siebie odpowiedzialność. To, co czujesz podczas śpiewania czuje również widz. Widz widzi wszystko dlatego nie wolno udawać. Kłamiąc na scenie sprawiasz zawód słuchaczom, ponieważ najważniejsza na scenie jest prawda, sens tego co przekazujesz i emocje. Twoja wygoda i dobre samopoczucie – to podstawa. Nie masz prawa wyjść na scenę z bałaganem w środku ciebie. Twoją harmonię poczują wszyscy i ona to jest podstawa twojego sukcesu niezależnie od tego jak techniczne zaśpiewasz.

7. Słuchaj DOBRYCH wykonawców

Udowodniono naukowo, że podczas słuchania śpiewu (na żywo lub na nagraniu), nasze struny głosowe pracują podobnie jak u śpiewającego, oczywiście w dużo mniejszym stopniu. To zła wiadomość dla chórzystów i dobra dla tych, którzy już o tym wiedzą: Kim są ci “dobrzy” wokaliści? Ci, którzy śpiewają pełnym głosem.

8. Szukajmy własnej drogi

Poczuj siebie, odkryj swój styl. Często my boimy się pokazać prawdziwego siebie i układamy swoją twórczość w granicach przyjętej “przyzwoitości”, która jest czasami potwornie ograniczona. Następna częsta sytuacja: osoba z rzadką, wyrazistą – inną barwą głosu wstydzi się swojego śpiewu, i przychodzi na lekcje aby nauczyć się śpiewać “jak wszyscy”, ponieważ tak “nie wypada”, “to dziwnie brzmi”… W takiej sytuacji trzeba zacząć “leczenie” od głowy, od rozważenia wpływu wartości społecznych na nasze wybory. Dla zrozumienia siebie potrzebna jest nie tylko czułość, ale i wielka odwaga, ponieważ szukając siebie możesz w końcu ze sobą się spotkać, i TY Prawdziwy możesz okazać się INNY od “ideału”, do którego dążyłeś wcześniej.
I jeżeli będziesz odważny, to wszyscy powiedzą: “no tak, on jest pewien siebie ponieważ ma wielki talent”, jednak ludzie rzadko mówią to na głos, oni myślą, że ty i tak to wiesz. Będą też ci, którzy jeszcze nie odkryli Siebie Prawdziwego (takich jest większość), ale podświadomie bardzo tego pragną, i takich osób twoja obecność będzie denerwować. Oni będą tobie “szczerze” odradzać bycie Innym. I czy ich usłyszysz – zależy od ciebie. Bądź egoistą, w dobrym sensie tego pojęcia, rób swoje. A jak spotkasz człowieka Innego, takiego jak Ty, to powiedź mu tyle dobrych słów ile sam chciałbyś usłyszeć.
Każdy człowiek na naszej ziemi jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Każdy ma swoje zdanie i na swój sposób widzi nasz świat. Panowanie nad własnym głosem, odkrywanie prawdziwego siebie i swojego stylu, nieskażonego narzucaną “kulturą społeczną” – to bardzo ciężka i jedyna droga do samorealizacji.

9. Miej dystans do siebie, do swoich błędów.

Gdy rozpoczynasz kształcenie głosu, powinieneś zdawać sobie sprawę, ze Rozpoczynasz Studia, tak będzie to długa trudna droga, czasem pełna wewnętrznej walki z własnym Ego. Jednak jest to najbardziej wdzięczna nauka – bo jest to praca ze Sobą.
Początki nauki śpiewu są fascynujące, emocjonalne a Ty jesteś pełen motywacji i wiary, ze się uda. Jednak przychodzi czas zwątpienia, będzie to moment gdy zrozumiesz stan swojego głosu na teraz i uświadomisz ilość pracy, będącej przed Tobą. W tedy przypomnij moją wskazówkę:
SUKCES JEST WYNIKIEM TYSIĄCA BŁĘDÓW.
Wokalistyka – to nauka cierpliwości do siebie, własnych słabość i porażek, akceptacja swojej niedoskonałości.

10. Myślę więc Śpiewam

Pamiętaj, że jeżeli proponowany sposób śpiewania jest dla ciebie nie wygodny, to nie jest on twoim sposobem. Bądź dla siebie czuły. Śpiew – to naturalna umiejętność, ona nie powinna być skomplikowana. To co jest dobre dla kogoś, nie musi być dobre dla ciebie. Nie pozwól się skrzywdzić i słuchaj własnego ciała, ono zawsze daje sygnały.
Czasy, które teraz przyzywamy skłaniają nas do znieczulenia się, do zamykania oczy na otaczające nas problemy. Wszystko na około nas zaczyna tak pędzić, ze łatwiej nie zastanawiać się, NIE MYŚLEĆ. Dlatego postanawiając uczyć się śpiewu możemy trafić na nauczyciela, który nie wgłębia się w skomplikowane procesy wydobycia głosu, a opiera swoja naukę jedynie na ćwiczeniach fizjologicznych (przepona, dykcja, artykulacja …) . Łatwiejsze jest bezmyślne nauczenie się technik gwałcących własny organizm: docisnąć, “wypchnąć” głos, wyćwiczyć przeponę i śpiewać siłowo zamiast słuchania siebie, zrozumienia własnego umysłu, ciała i procesów zachodzących w naszym organizmie. Pozbyć się siłowych nawyków jest naprawdę trudno i wymaga to dużo koncentracji, cierpliwości, samoakceptacji.
Dlatego bądź świadomy tego co robisz z własnym głosem i pamiętaj, że nikomu nie zależy na twoim głosie, talencie tak jak tobie samemu.
 

Życzę Tobie, drogi Wokalisto odwagi i wielkich sukcesów.
Z poważaniem, Elena Egorova.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *