Dawno nie pisałam, ale cały czas byłam z wami myślami. Tak miło, otrzymywać od was listy ze słowami uznania, podziękowania. Cieszę się, ach jak cieszę się, pamiętając moje poszukiwania rozwiązań problemów głosowych, i czuję wielką satysfakcję gdy na odległości okazuję się że komuś pomogłam. Miło mi, że zgłaszacie się do mnie już nawet z poza Polski na warsztaty i lekcje.

Powracam do tematu.

Mózg – to przywódca, ciało – armia. Światowa historia zna mnóstwo przypadków heroicznie wygranych (nawet w sytuacjach beznadziejnych) walk dzięki wspaniałomyślnym, odważnym, wielkim przywódcom. Przed walką (jak w wielu filmach) możliwe, że oni motywowali, przemawiali do swojej armii, aby podnieść ich na duchu, obudzić odwagę, wzbudzić emocje i, podając przykład, pierwsi ruszali z nagą szablą w ręku do walki.

Właśnie taka powinna być twoja myśl: fanatyczna, odważna, skierowana nadziałanie.

Natomiast często próbując ćwiczyć robimy to “trochę”, ostrożnie, przecież “chcę tylko spróbować” łamiąc w ten sposób całą metodę. Upewniamy się dalej, że “to nie działa” – i słusznie, bo “zaprogramowaliśmy” własne działanie/powiedzieliśmy przemowę swojej armii następującą: “Przed nami beznadziejna walka. Pewnie wszyscy zginiemy. Szczerze, wątpię i chyba nie powinienem tu być, muszę to przemyśleć, ale wy idźcie a ja, może, przyjdę za jakiś czas.” Jak będzie się zachowywać się tak nastawiona armia?

Sposób działania naszego organizmu jest prosty: MYŚL ROZKAZUJE a CIAŁO WYKONUJĘ.

Przykład: chcesz zapalić światło i twoje ciało to robi szybko, “na skróty” czyli w najwygodniejszy, odruchowy dla ciebie sposób. Mówiłam, to bardzo proste. :

Pamiętacie naszą formułkę EGOsing?

Emisja Głosu EGOsing:
1. BEZWŁADNOŚĆ, brak hamulców (Lekcja 7)
2. USTA NA CZUBKU GŁOWY. “Tych ust tu nie ma, one znajdują się na czubku głowy. Ja chcę powiedzieć ustami …” (Lekcja 8)
3. OD RAZU, NATYCHMIAST, postarać się powiedzieć jeszcze przed filtrami, czyli jakimi kolwiek innymi nawykami (Lekcja 10).

Formuła EGOsing – to koncentracja myśli na pewnym rozkazie i wykonanie zadania ciałem.

Jak działamy/ćwiczymy:

1. Co ci “chodzi po głowie”?
Ciało jest posłuszne, ono wykona dokładnie to, co poleca głowa. Jednak właśnie tu najczęściej popełniamy błędy, bo nasza głowa, ma na raz milion myśli: “Hm, usta na czubku głowy? Dziwnie, czyli mam wypchnąć ten dźwięk na czubek głowy? A może to ma by jak fontanna na górze? Czy mam jakoś poczuć ten dźwięk? Pewnie zawibruję.. Spróbuję wypchnąć.”

2. Pokorne ciało
Jeżeli nasza myśl wątpi, to ciało wątpi podwójnie. W rezultacie działasz tak nauczyłeś cię w sytuacjach niepewnych: albo wycofujesz się lub używasz siłę, powodując, w obydwu przypadkach, niedomykanie się strun głosowych (o tym w kolejnych artykułach) czyli ćwiczysz złą dla aparatu głosowego metodę śpiewu / mowy. Powstaję przyzwyczajenie.

3. Skutki.
Przyzwyczajenie jest zawsze dwojakie:
Przyzwyczajenie psychiczne. Przywalasz siebie na wątpliwość, wahania myśli, ostrożność, nieśmiałość, brak zaufania do siebie, więc, na brak szacunku do własnych decyzji.
Przyzwyczajenie fizyczne – to nawyk fizycznych działań, który trzeba będzie poprawiać. Trudność takiej pracy w tym, że “złą” czynność mięśni możemy poprawić/zmienić tylko głową, myślą a to jest bardzo trudne.
Dlatego “złap się”: co dokładnie myślisz? Czy masz wątpliwości? Jeżeli tak i czujesz się przez to zagubiony to przypomnij te słowa: “Formuła EGOsing to 3 punkty DZIAŁANIA, po prostu ZRÓB TO”. Nie zastanawiaj się, nie słuchaj siebie, bo wtedy twoja głowa myśli i ocenia zamiast rozkazywać ciału, określając drogę działania .

Cel tego artykułu – to SKŁONIENIE CIEBIE DO RYZYKA. Nie znasz swoich prawdziwych możliwości, więc dlaczego ograniczać się tym, co o sobie wiesz (co umiesz, a co nie)? Zrób 3 punkty EGOsing bez zastanowienia się. Polecenie, myśl wymusi fizyczne doświadczenie. Bezwładność gwarantuję bezpieczeństwo – nie masz szans skrzywdzić się (w problemach głosowych zawsze uczestniczą mięśnie Lekcja 7). Otrzymane doświadczenie jest często zaskakujące, miłe, ono uzupełnia “wizję” twojego prawdziwego głosu, powoduję, że zaczynasz bardziej ufać sobie a z zaufaniem przychodzi większy luz, co sprawia, że wydajesz większy i pełniejszy swój głos; gdy słyszysz te fantastyczne dźwięki czujesz jak rosną skrzydła za twoimi plecami (wspaniałe uczucie) i wtedy postanawiasz, że spróbujesz zaryzykować jeszcze więcej czyli zacząć jeszcze wcześniej, przed “filtrami” i tak dalej i dalej… To jest właśnie Twój plan pracy z głosem.

Poćwiczymy?

Zadanie: Mówimy słowa na sylaby ustami na czubku głowy.
Na przykład słowo PO-GO-DA.
Spróbuj bez większego zrozumienia i sugestii zrobić 3 punkty Emisji Głosu EGOsing: Bezwładność, “Ja chcę powiedzieć ustami na czubku głowy, tu” (dotknij czubek głowy) – i tam od razu powiedź!
Pamiętaj, 3 punkty EGOsing robimy na każdą sylabę!

Prawidłowe wrażenia mogą być następujące:
Dźwięk przyjemnie uderzył w okolice nosa, oczu. Głos był duży, objęty, gęsto zabarwiony, ale usłyszałeś to z zdziwieniem, bo przecież nie włożyłeś w jego wydobycie żadnej siły. Pomyślałeś: “o, to ja? – miło, nie wiedziałem, ze tak potrafię. Jak ja to zrobiłem?” – Właśnie tak, nie będziesz wiedział jak ty to zrobiłeś. Nie powinieneś to zauważyć gdyż twoje uwaga jest skupiona na produkowaniu a nie ocenianiu dźwięku.

Uwagi

1. To praca myśli, skupienia uwagi.
Myśl jest najszybsza. Pomyśl i zrób bez zastanawiania się – będzie dobrze! Najczęściej nie wychodzi ponieważ pomiędzy zadaniem co masz zrobić / myślą a działaniem / od razu, natychmiast, wkrada się strach przed błędem, wątpienie, sugestia, jak to powinno być. W tedy nasza uwaga po prostu przełącza się na poszukiwanie dobrej odpowiedzi a Ty nie zauważyłeś, że już twój mózg pracuje nie nad mówieniem na czubku głowy a nad uzyskaniem odpowiedzi, którą nie jesteśmy w stanie znaleźć – jak działa nasz organizm (Lekcja 8). Dlatego skup się, pomyśl i zrób – będzie dobrze!

2. Mamy niepodzieloną uwagę.
Jeszcze raz. Nie umiemy dobrze robić kilka rzeczy na raz. Dlatego nie próbuj robić 3 punkty EGOsing a w trakcie słuchać, oceniać i poprawiać ewentualne błędy. Pamiętaj: jesteś albo producentem dźwięku albo oceniaczem jego jakości / oceniasz – nie produkujesz.

3. Pozwól sobie na błędy.
Nie staraj się, bezwładność ograniczy twój ruch (nie dodasz siły, ani powstrzymasz się), spróbuj nie sugerować jak to prawidłowo powinno wyjść – ty nie wiesz (Lekcja 7). Czym więcej dystansu, bardziej pozwalasz sobie na błędy, tym szybciej będziesz się rozwijał.

4. Zrobiłeś to prawidłowo.
Gdy wydaje się Tobie, że udało się, zrobiłeś dźwięk prawidłowo to pamiętaj co zrobiłeś aby uzyskać sukces. Nie staraj się powtórzyć efekt końcowy, głosowy, tylko rób od początku 3 punkty EGOsing, reserując wszystkie powstające wizje i doświadczenia. W ten sposób będziesz rozwijał się najszybciej.

5. Nie wychodzi – przyczyny:
Odpowiedz na pytania: “Co zrobiłeś?”. W odpowiedzi możesz usłyszeć, “złapać się” na błędnym rozkazie, naprzykład: “próbuję wydobyć głos”. Czy Formuła EGOsing brzmi: “spróbuj wydobyć głos”?
Nagraj się. Czy w głosie słyszysz powietrze? Jeżeli tak, to albo powstrzymujesz głos (obawa błędu, ostrożność) lub dodajesz siłę (niecierpliwość, chęć otrzymania szybkiego sukcesu). Wyjście z tego – bezwładność.
Przyzwyczajenia czyli nieprzyjemne uczucie “łamania głowy”: myślisz, skupiasz się a ciało “skręca” na wyćwiczoną przed lata szosę. W tym przypadku proponuję nie przyjmować się tym, że fizycznie nie wychodzi, tylko skupić się na ćwiczeniu myśli. To są “lekcje pokory”, z głosem nie da się “na siłę” (Lekcja 9). Przez formułę 3 punktów EGOsing my ćwiczymy myśl, koncentrację i gdy będziemy konsekwentni, to otrzymamy prezent – naturalny pełny głos.

Trzymam za was kciuki i życzę sukcesów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *