Historyjka.
Mam kota. Ma na imię Rysiek.
Ale jest on jakiś “dziwny”: strachliwy, obchodzi mnie z daleka i, chyba, mnie nie lubi.
A ja go kocham! I chciałam by aby on ze mną spał, przytulał się, dawał się całować.

Umawiam się na konsultację ze Specjalistą “od kotów”. Ten mądry Pan / Pani zaczyna mnie wypytywać co takiego ja robie, że mój Rysiek omija mnie wielkim kółkiem.
Okazuje się, że ja regularnie “rzucam się” do niego z pocałunkami, przytulankami bo “przecież jest taki milutki i ma takie cudowne futerko”.

Kotoprofesjonalista radzi mnie powstrzymać “miłosną chęć”, która ogranicza wolność mojego kota i zmusza go do “aspołecznego” zachowania.

Proste i zarazem tak trudne…

Czyli po przez silę nie da się zmusić do miłości – jest to po prostu “gwałt”.

Więcej siły – mniej Głosu

Z Głosem jak z Kotem.

Siła, którą wkładamy w dźwięk powoduje często odwrotny rezultat – tracimy dźwięczność, barwę głosu – o tym pisałam wcześniej. Siłowe podejście do śpiewu spina ciało, ogranicza i zaburza pracę aparatu głosowego oraz blokuję nas psychicznie (m. i. Lekcja 2).

Jeżeli chcemy odkryć swój głos, poznać go a nie narzucać wizję “prawidłowego” lub wymarzonego śpiewu, to trzeba zapomnieć o przedmiotowym, siłowym obchodzeniu się z sobą / własnym ciałem.

To tak jak by powiedziałam dziecku: “Stwórz coś, namaluj coś”. A po chwili: “Źle, nie tak, musisz używać tylko “takich” kolorów!”. Daje sprzeczne komunikaty.

Śpiew to wolność, przestrzeń. Nie znasz swoich prawdziwych możliwości, więc nie ograniczaj się.

Niedomykanie się strun głosowych

Siłowy śpiew to gwarancja niedomykania się strun głosowych. Gdy zauważysz powietrze w głosie i postanowisz “coś z tym zrobić”, to okazuje się, że wybór rozwiązań problemu często ogranicza się do “pastylek na zmęczone struny”. Siła w przyzwyczajeniu jest niezauważalna, niewidzialna, a jak poradzisz z tym co nie czujesz?

Każde “rehabilitacyjne” ćwiczenie okazuje się ryzykiem pogarszania stanu.

Myśl “muszę to wyćwiczyć” jeszcze bardziej oddali Ciebie od Ryśka.

Tak więc, CO ROBIĆ?

Kota nie zmusisz kochać, ale kot także potrzebuje miłośc, wiec daj mu wolność, akceptuj jego wyjątkowość.

Pytanie: Jak poznać swój naturalny prawdziwy głos i nauczyć się tak im operować aby nie tylko nie ograniczać jego możliwości, ale wówczas odkrywając i rozwijać nowe zasoby? Odpowiedź: Mówić Ustami na Czubku Głowy.

Przykład z Ryśkiem powstał w celu pokazania działania 2 punkta Emisji Głosu EGOsing (Lekcja 8).

Mówiąc ustami na czubku głowy nie możesz dodać siły a ni powstrzymać / ograniczyć głos. Po prostu nie masz na niego wpływu! W ten sposób poznasz swój prawdziwy potencjał.

Bądź wolny od oczekiwań. Nie wiesz jaki takie możliwości posiadasz.

Życzę Tobie aby Twój Kot nie tylko Ciebie lubił i nie unikał, tylko leżąc na grzebiecie na Twoich kolanach był szczęśliwy wiedząc, co Ty czujesz, myślisz – ufał Tobie a Ty mu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *